2022 Georgia high school football schedules – 5A

0
36
BY: JEFF FISHER

Two-time safeguarding 5A state champ Warner Robins relocates into a new 5A region for the following 2 years. The Demons are in Area 3 for the following 2 years.

The area itself is completely re-made with the Georgia High School Association’s bi-annual adjustment. It’s a seven-team area that consists of last year’s Area 4 champ Jones Region as well as Region 4 runner-up Dutchtown. The other four groups in the area are Eagle’s Touchdown, Grasshopper Grove, Ola and Union Grove.

Detector Robins is just one of 4 5A teams that ended up 2021 rated in the Senior high school Football America national rankings, powered by NFL Play Football. The Demons state caused a No. 29 ranking in America.

Related: 2021 Secondary School Football America national positions
Area 7 might be the toughest in the course with 2021 runner-up Calhoun and Cartersville. Both groups finished in the nationwide positions– Cartersville at No. 111 as well as Calhoun at No. 150. Cartersville won the Area 7 title with a 21-14 win over Calhoun.

Blessed Trinity, which won three straight state titles from 2017 through 2019, moves-out of the region and also into Course 6A. Additionally moving-up are St. Pius X as well as Woodward Academy.

The adjustment brings Jefferson up from 4A. The Dragons won a 2A title a years earlier as well as finished runner-up in 4A in 2020.

Other newbies are Cambridge, Dalton, Flowery Branch, Greater Atlanta Christian, Kell, Mays, Statesboro and Tucker.

Below are all of the 5A schedules from the GHSA.

AAAAA

Region 1

Bradwell Institute Tigers

8/19Wayne County
8/26Liberty County
9/02At New Hampstead
9/09At South Effingham
9/23At McIntosh County Academy
10/07Coffee
10/14Ware County
10/21At Statesboro
10/28Jenkins
11/04At Greenbrier

Coffee Trojans

8/19At Tift County
8/26At Bainbridge
9/10Vs. St. Augustine (Florida) in Brunswick, Georgia
9/16Salem
9/23Richmond Hill
10/07At Bradwell Institute
10/14Statesboro
10/21At Jenkins
10/28At Greenbrier
11/04Ware County

Greenbrier Wolf Pack

8/19Harlem
8/26Grovetown
9/02At Evans
9/16At Lakeside, Evans
9/23At Aquinas
10/07Statesboro
10/14At Jenkins
10/21At Ware County
10/28Coffee
11/04Bradwell Institute

Jenkins Warriors

8/19At Benedictine
8/26Bluffton (South Carolina)
9/02At Richmond Hill
9/16At Carrollton
9/23Wayne County
10/07At Ware County
10/14Greenbrier
10/21Coffee
10/28At Bradwell Institute
11/04Statesboro

Statesboro Blue Devils

8/19Glynn Academy
8/27Southeast Bulloch
9/02Effingham County
9/16At Wayne County
9/23Burke County
10/07At Greenbrier
10/14At Coffee
10/21Bradwell Institute
10/28Ware County
11/04At Jenkins

Ware County Gators

8/19At Appling County
8/26Richmond Hill
9/02At Baldwin
9/09Benedictine
9/23Bainbridge
10/07Jenkins
10/14At Bradwell Institute
10/21Greenbrier
10/28At Statesboro
11/04At Coffee

Region 2

Dutchtown Bulldogs

8/20Stephenson at Stockbridge High School
8/26Tift County
9/02Jonesboro
9/09At Spalding
9/16At Warner Robins
9/30At Union Grove
10/14Jones County
10/21Locust Grove
10/28At Eagle’s Landing
11/04Ola

Eagle’s Landing Golden Eagles

8/19At Spalding
8/26At Grayson
9/02At Marist
9/09At Discovery
9/16Union Grove
9/30Jones County
10/07At Locust Grove
10/14At Ola
10/21At Warner Robins
10/28Dutchtown

Jones County Greyhounds

8/20Northside, Warner Robins at Mercer University
8/26At Dacula
9/02Perry
9/09At Peach County
9/16Locust Grove
9/30At Eagle’s Landing
10/07Ola
10/14At Dutchtown
10/28Warner Robins
11/04At Union Grove

Locust Grove Wildcats

8/19McDonough
9/02M. L. King
9/09At Houston County
9/16At Jones County
9/23Arabia Mountain
10/07Eagle’s Landing
10/14Union Grove
10/21At Dutchtown
10/28At Ola
11/04Warner Robins

Ola Mustangs

8/18At Griffin
8/26Luella
9/02Jackson
9/16At Eastside
9/30Warner Robins
10/07At Jones County
10/14Eagle’s Landing
10/21At Union Grove
10/28Locust Grove
11/04At Dutchtown

Union Grove Wolverines

8/19At Upson-Lee
8/26Whitewater
9/02At McDonough
9/09Jackson
9/16At Eagle’s Landing
9/30Dutchtown
10/07At Warner Robins
10/14At Locust Grove
10/21Ola
11/04Jones County

Warner Robins Demons

8/19Lee County
9/02At Northside, Warner Robins
9/09Valdosta
9/16Dutchtown
9/23At Houston County
9/30At Ola
10/07Union Grove
10/21Eagle’s Landing
10/28At Jones County
11/04At Locust Grove

Region 3

Drew Titans

8/26At North Atlanta
9/02At Cass
9/09At Riverdale
9/16Hiram
9/22Stone Mountain
10/07At Lakeside, DeKalb
10/14At McIntosh
10/20Northside, Columbus
10/28At Harris County
11/04Northgate

Harris County Tigers

8/19Troup County
8/26At Russell County (Alabama)
9/02Shaw
9/09Howard
9/16At Hardaway
9/30At Sandy Creek
10/07Northside, Columbus
10/21At Northgate
10/28Drew
11/04At McIntosh

McIntosh Chiefs

8/19At Fayette County
8/26Hampton
9/02At Woodland, Stockbridge
9/09At Central, Carroll
9/16Landmark Christian
9/30Heard County
10/07At Northgate
10/14Drew
10/28At Northside, Columbus
11/04Harris County

Northgate Vikings

8/20At Whitewater in Fayette/Coweta Chick-Fil-A Kick Off Classic at Starr’s Mill HS
8/26Starr’s Mill
9/02At Villa Rica
9/09Griffin
9/16At Central, Carroll
9/23Veterans
10/07McIntosh
10/13At Northside, Columbus
10/21Harris County
11/04At Drew

Northside Patriots (Columbus)

8/19Columbus
8/26At LaGrange
9/02Hardaway
9/09At Shaw
9/15Sumter County
9/23At Westover
10/07At Harris County
10/13Northgate
10/20At Drew
10/28McIntosh

Region 4

Arabia Mountain Rams

8/19Jackson, Atlanta
8/26At Heritage, Conyers
9/02At Stephenson
9/09At Meadowcreek
9/23At Locust Grove
9/29At Lithonia
10/07Decatur
10/21Chamblee
10/28At M. L. King
11/03Tucker

Chamblee Bulldogs

8/26Towers
9/02At Dunwoody
9/09At Duluth
9/16Riverwood
9/30M. L. King
10/06Tucker
10/21At Arabia Mountain
10/28Decatur
11/04At Lithonia

Cross Keys Indians

8/26At Community Christian
9/02At Flint River
9/09Clarkston
9/16Heritage, Newnan
9/22At Midtown
10/06St. Mary’s (A)
10/14At Notre Dame
10/27Notre Dame (A)

Decatur Bulldogs

8/19Flowery Branch
8/26At Wesleyan
9/01At Southwest DeKalb
9/09Greater Atlanta Christian
9/16South Gwinnett
9/30Tucker
10/07At Arabia Mountain
10/21At Lithonia
10/28At Chamblee
11/04M. L. King

Lithonia Bulldogs

8/19At Alcovy
8/26At Rome
9/01Landmark Christian
9/08At Jackson, Atlanta
9/23Douglass, Atlanta
9/29Arabia Mountain
10/07At M. L. King
10/21Decatur
10/27At Tucker
11/04Chamblee

M.L. King Lions

8/19Duluth
8/26At Winder-Barrow
9/02At Locust Grove
9/09North Springs
9/23Cass
9/30At Chamblee
10/07Lithonia
10/20At Tucker
10/28Arabia Mountain
11/04At Decatur

Tucker Tigers

8/19At Miller Grove
8/26At Southwest DeKalb
9/09Dacula
9/16At McEachern
9/23Stephenson
9/30At Decatur
10/06At Chamblee
10/20M. L. King
10/27Lithonia
11/03At Arabia Mountain

Region 5

Banneker Trojans

8/19At Washington
8/26New Manchester
9/02At Valdosta
9/16Jackson, Atlanta
9/23Villa Rica
9/30At Tri-Cities
10/14At Lithia Springs
10/21Chapel Hill
10/28Mays
11/04At Creekside

Chapel Hill Panthers

8/19Stone Mountain
8/27At South Atlanta
9/09At South Cobb
9/16Mays
9/23At Creekside
10/01At Jackson, Atlanta
10/07Villa Rica
10/14Tri-Cities
10/21At Banneker
10/28Lithia Springs

Creekside Seminoles

8/19At Rome
9/03At Dutch Fork (South Carolina) at Lakewood
9/10East St. Louis (Illinois)
9/16Lithia Springs
9/23Chapel Hill
9/30At Mays
10/13At Jackson, Atlanta
10/21At Villa Rica
10/28At Tri-Cities
11/04Banneker

Jackson Jaguars (Atlanta)

8/19At Arabia Mountain
8/25Miller Grove
9/08Lithonia
9/16At Banneker
9/23At Lithia Springs
10/01Chapel Hill
10/07Mays
10/13Creekside
10/28At Villa Rica
11/04Tri-Cities

Lithia Springs Lions

8/20Douglas County at Stockbridge High School
8/26At Alexander
9/02At Lee County
9/16At Creekside
9/23Jackson, Atlanta
9/30Villa Rica
10/07At Tri-Cities
10/14Banneker
10/28At Chapel Hill
11/04Mays

Mays Raiders

8/20At Douglass, Atlanta
8/27Douglas County at Georgia State Stadium
9/02At Hughes
9/16At Chapel Hill
9/30Creekside
10/07At Jackson, Atlanta
10/14Villa Rica
10/21At Tri-Cities
10/28At Banneker
11/04At Lithia Springs

Midtown Knights

8/19KIPP Atlanta Collegiate (EH)
8/26At B.E.S.T Academy (EH)
9/09Northview
9/16At North Springs
9/22Cross Keys
9/30At Temple
10/07Druid Hills
10/21At Clarksto
10/28Stone Mountain
11/04At Johnson, Gainesville

Tri-Cities Bulldogs

8/19Hampton
8/26At Morrow
9/01At Redan
9/16At Villa Rica
9/30Banneker
10/07Lithia Springs
10/14At Chapel Hill
10/21Mays
10/28Creekside
11/04At Jackson, Atlanta

Villa Rica Wildcats

8/26At Anniston (Alabama)
9/02Northgate
9/09Carrollton
9/16Tri-Cities
9/23At Banneker
9/30At Lithia Springs
10/07At Chapel Hill
10/14At Mays
10/21Creekside
10/28Jackson, Atlanta

Region 6

Cambridge Bears

8/19Creekview
8/26At Denmark
9/02Alpharetta
9/09At West Forsyth
9/23Chattahoochee
9/30At Greater Atlanta Christian
10/07Centennial
10/14At Kell
10/21At Northview
11/04North Springs

Centennial Knights

8/19Wheeler
8/26At Roswell
9/09Etowah
9/16At Westminster
9/23Kell
9/30At Chattahoochee
10/07At Cambridge
10/21At North Springs
10/28Northview
11/04Greater Atlanta Christian

Chattahoochee Cougars

8/19At Forsyth Central
8/26Osborne
9/09Alpharetta
9/16At Johns Creek
9/23At Cambridge
9/30Centennial
10/07At North Springs
10/14Northview
10/28Greater Atlanta Christian
11/04At Kell

Greater Atlanta Christian Spartans

8/19At Meadowcreek
8/26Lovett
9/02Pace Academy
9/09At Decatur
9/23At Northview
9/30Cambridge
10/14North Springs
10/21Kell
10/28At Chattahoochee
11/04At Centennial

Kell Longhorns

8/17Vs. Cherokee Bluff at Johns Creek HS in Corky Kell Classic
8/26Allatoona
9/02Pope
9/09At Sprayberry
9/23At Centennial
10/07At Northview
10/14Cambridge
10/21At Greater Atlanta Christian
10/28North Springs
11/04Chattahoochee

North Springs Spartans

8/19Dunwoody
9/02Riverwood
9/09At M. L. King
9/16Midtown
9/30Northview
10/07Chattahoochee
10/14At Greater Atlanta Christian
10/21Centennial
10/28At Kell
11/04At Cambridge

Northview Titans

8/19McNair
8/26At Lakeside, DeKalb
9/09At Midtown
9/16Dunwoody
9/23Greater Atlanta Christian
9/30At North Springs
10/07Kell
10/14At Chattahoochee
10/21Cambridge
10/28At Centennial

Region 7

Calhoun Yellow Jackets

8/19Blessed Trinity
8/26At Gardendale (Alabama)
9/02At Creekview
9/09Cedartown
9/16At Sonoraville
9/30At Cartersville
10/07Hiram
10/14At Woodland, Cartersville
10/21Dalton
10/28Cass

Cartersville Purple Hurricanes

8/19At Cherokee
8/26Jonesboro
9/02At Allatoona
9/09Columbia
9/16Heritage, Conyers
9/30Calhoun
10/07At Cass
10/14At Hiram
10/21Woodland, Cartersville
10/28At Dalton

Cass Colonels

8/19Kennesaw Mountain
8/26Rockmart
9/02Drew
9/09At Adairsville
9/23At M. L. King
9/30At Woodland, Cartersville
10/07Cartersville
10/14Dalton
10/21Hiram
10/28At Calhoun

Dalton Catamounts

8/19North Murray
9/02At Sonoraville
9/09Rockmart
9/16At Lassiter
9/23At Cedartown
9/30At Hiram
10/07Woodland, Cartersville
10/14At Cass
10/21At Calhoun
10/28Cartersville

Hiram Hornets

8/19At Paulding County
8/26At Woodstock
9/02East Paulding
9/09At Morrow
9/16At Drew
9/30Dalton
10/07At Calhoun
10/14Cartersville
10/21At Cass
10/28Woodland, Cartersville

Woodland Wildcats (Cartersville)

8/19At East Paulding
8/26Coosa
9/02Model
9/09At Pepperell
9/23At Osborne
9/30Cass
10/07At Dalton
10/14Calhoun
10/21At Cartersville
10/28At Hiram

Region 8

Clarke Central Gladiators

8/18Cedar Shoals
8/26At Oconee County
9/09At Gainesville
9/16South Forsyth
9/23Jefferson
9/30At Flowery Branch
10/07Loganville
10/14At Heritage, Conyers
10/21Eastside
11/04At Winder-Barrow

Eastside Eagles

8/19At Luella
9/02Newton
9/09At Alcovy
9/16Ola
9/22Flowery Branch
9/30At Loganville
10/06Heritage, Conyers
10/21At Clarke Central
10/28Winder-Barrow
11/04At Jefferson

Flowery Branch Falcons

8/19At Decatur
8/26St. Pius X
9/02At Stephens County
9/16Lambert
9/22At Eastside
9/30Clarke Central
10/07At Winder-Barrow
10/14Jefferson
10/28At Loganville
11/04Heritage, Conyers

Heritage Patriots (Conyers)

8/19At Salem
8/26Arabia Mountain
9/02Rockdale County
9/16At Cartersville
9/23Loganville
10/06At Eastside
10/14Clarke Central
10/21At Winder-Barrow
10/28Jefferson
11/04At Flowery Branch

Jefferson Dragons

8/19At Alpharetta
8/26Wren (South Carolina)
9/02St. Pius X
9/09At Oconee County
9/23At Clarke Central
9/30Winder-Barrow
10/14At Flowery Branch
10/21Loganville
10/28At Heritage, Conyers
11/04Eastside

Loganville Red Devils

8/19Monroe Area
8/26Discovery
9/02At Peachtree Ridge
9/09At Apalachee
9/16Winder-Barrow
9/23At Heritage, Conyers
9/30Eastside
10/07At Clarke Central
10/21At Jefferson
10/28Flowery Branch

Winder-Barrow Bulldoggs

8/19Apalachee
8/26M. L. King
9/02Salem
9/09At Peachtree Ridge
9/16At Loganville
9/30At Jefferson
10/07Flowery Branch
10/21Heritage, Conyers
10/28At Eastside
11/04Clarke Central

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here